VLNA VS. BREH

vlna vs breh 00 copy

Martin Štrba

• Česko

filmový klub Otáznik - kino Junior Levice. Vstup voľný.

Pri príležitosti dní mesta Levice a dní fotografie v Leviciach 2015.

Vlna vs. breh je dokumentárny film Martina Štrbu o výnimočnej generácii slovenských fotografov, ktorí sa začiatkom 80tych rokoch stretli na pražskej FAMU a stali sa tzv. SLOVENSKOU NOVOU VLNOU.

Jano Pavlík, Rudo Prekop, Vasil Stanko, Tono Stano, Martin Štrba, Miro Švolík, Kamil Varga a Peter Župník priniesli v tej dobe úplne nový pohľad na umeleckú fotografiu a dodnes ovplyvňujú vývoj fotografie v Čechách i na Slovensku.
Martin Štrba, dnes známy predovšetkým ako kameraman, má jedinečnú možnosť zvonku i zvnútra podať osobitú výpoveď o fenoméne kritikou nazývanom Slovenská nová vlna.

Jano Pavlík, Rudo Prekop, Vasil Stanko, Tono Stano, Martin Štrba, Miro Švolík, Kamil Varga, Peter Župník. Stretli sa na začiatku 80. rokov ako slovenskí študenti fotografického odboru na pražskej FAMU a do umeleckej fotografie vniesli energiu, hravosť a nespútanú imagináciu, ktorá sa v ich tvorbe spájala najmä s postupmi inscenovanej fotografie. Vytvorili výnimočnú generáciu, ktorú kritici nazvali „Slovenskou novou vlnou". Ich neprehliadnuteľné dielo dodnes ovplyvňuje vývoj fotografie v Čechách aj na Slovensku. Sú úspešní aj za hranicami, mnohí sa vrátili domov, aby svoje skúsenosti opäť odovzdávali mladej generácii. Martin Štrba vo svojom režijnom debute navštevuje a spovedá priateľov a umeleckých súputníkov, rekonštruujúc atmosféru doby, ktorá dala zrodiť fenoménu Slovenskej novej vlny. Čosi také sa udeje zriedka, o to vzácnejšie je, keď sa v rovnakom čase a na rovnakom mieste sa začne kumulovať a znásobovať tvorivá energia medzi ľuďmi, ktorí zdieľajú podobné hodnoty a pohľad na svet. Vznikol netradičný dokument, ktorý formálne nasleduje invenciu, hravosť, inscenačné a výtvarné postupy fotografickej tvorby svojich aktérov.

• Réžia: Martin Štrba
  • Scenár: Olina Kaufmanová, Martin Štrba