ZIMNÝ SPÁNOK

• Nemecko
  • Turecko

Vstupné: 2,-€ na preukaz FK, 3,50-€ bez preukazu

„Pod vrstvami chladného snehu horia plamene ľudských emócií”

Aydin, bývalý herec, vlastní v centrálnej Anatólii malý hotel, kde žije so svojou výrazne mladšou ženou Nihal a sestrou Necla, ktorá sa práve zotavuje z nedávneho rozvodu. Turistická sezóna pomaly končí a okolitá krajina sa začína zahaľovať do bielych snehových závojov. Hotel sa v tomto období stáva úkrytom, ale aj miestom, z ktorého niet úniku a ktoré otvára staré rany a podnecuje vzájomnú nevraživosť jeho obyvateľov.

Majster tureckého filmu, Nuri Bilge Ceylan, prináša v snímke Zimný spánok, rovnako ako vo svojej predchádzajúcej tvorbe, hĺbkovú charakterovú štúdiu. Odcudzením, existencializmom a detailmi každodenného života vytvára pozoruhodný obraz rôznych sociálnych tried (bohatí, chudobní, učitelia, sluhovia a pod.). Toto „majstrovské dielo, ktorého skutočným darom je úprimnosť,“ ocenila Hlavná porota na MFF Cannes 2014 najvyšším festivalovým ocenením Zlatou palmou, ktorá sa zaradila do Ceylanovej početnej zbierky filmových trofejí. Medzi nimi nechýbajú ani dve ceny Grand Prix a cena za Najlepšieho režiséra za jeho predchádzajúce snímky Vzdialený (2002), Tri opice (2008) a Vtedy v Anatólii (2011) uvedené taktiež na MFF v Cannes.

PÍŠU NA IMDb

• Réžia: Nuri Bilge Ceylan
  • Scenár: Nuri Bilge Ceylan,
                   Ebru Ceylan