KMEŇ

Myroslav Slabošpyckyj

• Ukrajina

Vstupné: 2,-€ na preukaz FK, 3,50-€ bez preukazu

Hluchonemý teenager Sergej nastúpi do špecializovanej internátnej školy. Aby tu "prežil", stáva sa členom divokej organizácie, tzv. kmeňa. Postupne sa zžíva s miestnym prostredím a prispôsobuje sa jeho režimu. Náhodný sex s jednou z kmeňových konkubín však prerastie v lásku a Sergej proti svojej vôli musí porušiť všetky nepísané pravidlá spoločenskej hierarchie kmeňa.

Celovečerný debut ukrajinského režiséra Myroslava Slabošpyckyj predstavuje výnimočný filmársky počin, pretože jeho filmové rozprávanie je založené na realistických obrazoch s posunkovou rečou a precíznou prácou s priestorom a zvukom. Jeho krátka snímkaDeafness(Hluchota, 2010 - uvedená v Hlavnej súťaži krátkých filmov na MFF Berlin) bola akousi predprípravou na jeho debut, v ktorej Slabošpyckyj intenzívne pracoval s komunitou hluchonemých ľudí. A týchto nehercov obsadil aj do svojho celovečerného filmu. Gestá, výrazy tváre, postoje a reč tela jednotlivých protagonistov sa tak pre diváka stávajú jediným zreteľným jazykom.

FilmKmeňmal premiéru v roku 2014 na Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes v rámci Týždňa kritikov a ihneď po svojom uvedení si získal sympatie divákov i kritikov. Dôkazom jeho vrelého prijatia sú tri festivalové ocenenia, ktorá si z Cannes odniesol – Cenu Grand Prix, Cenu Visionary Award a Cenu Gan Foundation Support for Distribution. Českí diváci ho po prvýkrát mohli vidieť na MFF Karlovy Vary 2014 a v tom istom roku aj slovenské publikum v rámci Art Film Festu.

PREČÍTAJTE SI NA IMDB

• Réžia: Myroslav Slabošpyckyj
  • Scenár: Myroslav Slabošpyckyj
  • Kamera: Valentyn Vasjanovych