OPRI REBRÍK O NEBO

Jana Ševčíková

• Česko

Vstupné: 2,-€ na preukaz FK, 3,50-€ bez preukazu

Katolícky kňaz Marián Kuffa žije v malej dedinke pod Tatrami. Za posledných dvadsať rokov vytvoril z miestnej fary bezpečný prístav pre vyše dvesto ľudí v núdzi.

Film Opri rebrík o nebo mal svetovú premiéru v súťaži dokumentov na MFF Karlove Vary a bol uvedený v súťažnej sekcii Česká radost v programe MFDF Jihlava.

Bezdomovci, alkoholici, narkomani, deti z detských domovov, telesne postihnutí, či týraní. „Pripadám si ako potápajúca sa loď. Vytiahnem jedného a druhý sa topí. Ale kde je záchranná vesta? Toho nechám držať sa za dosku, tomu vykĺbim ruku, toho zdrapnem za vlasy, ďalšieho za nohu, druhého za ruku, ťahám za lakeť, bolí to, žiaden bontón, jednoducho chytám ich, aby žili," hovorí Kuffa, ktorý sa po rannej omši prezlečie  do montérok, aby celý deň so svojimi chránencami pracoval. Neokázalý film o obetavom chlapovi, ktorý sa v tridsiatich rokoch vzdal koníčkov a romantickej mladosti. Jeho príbeh je príbehom o ľudskom milosrdenstve a zároveň je zamyslením sa nad komplikovanými osudmi ľudí odstrčených na okraj spoločnosti. Film vznikal po dobu piatich rokov na fare v malej dedinke pod Tatrami. Kuffa sa tu stará o ľudí, s ktorými každodenne diskutuje, ale hlavne tvrdo pracuje na tom, aby pochopili, že to s nimi myslí naozaj vážne. Že nie je len ten, čo káže. Príbehy bezdomovcov, alkoholikov, feťákov a ďalších stratených existencií slúžia vo filme ako paralela k životu, viere a osobnej filozofii Mariana Kuffu. Až keď v najväčšej surovosti a nahote vidíme o akých ľudí sa stará a komu obetuje svoj život, vyniká neskutočná sila jeho odhodlania a činov.

Film bol uvedený v súťažnej sekcii dokumentov na 49. MFF Karlove Vary 2014

• Réžia: Jana Ševčíková