BIELY BOH

• Švédsko

Vstupné: 2,-€ na preukaz FK, 3,50-€ bez preukazu

PROJEKT 100

Ako predfilm uvedieme krátky 17min. film NINA.

BIELY BOH: Fascinujúci príbeh je postavený na silnom, univerzálnom príbehu a tiež na výnimočnej režijnej práci, nielen s ľudskými, ale najmä so zvieracími hercami. Je modernou verziou Lassie a hlavnou hrdinkou filmu je tento raz sučka Hagen. Patrí malej Lilly, ktorá sa dostane do starostlivosti otca a ten psa po nových vládnych opatreniach jednoducho vyhodí na ulicu. Hagen hľadá cestu späť. Film diváka strhne nielen spôsobom, akým sa v ňom pracuje so psími „hercami“, ale aj vďaka  metaforickému presahu, ktorým odkazuje na dnešnú komplikovanú spoločnosť.

Keď sa po sérií udalostí strhne vojna medzi psím gangom a ľuďmi, Lili je možno jediná, kto dokáže zabrániť katastrofe. Mundruczó sa v oficiálnych materiáloch k filmu vyjadril, že si zámerne pre  svoj film vybral namiesto spoločenskej menšiny psov, aby mohol o citlivej téme, akou je postavenie  znevýhodnených a slabých menšín v spoločnosti, rozprávať slobodnejšie.

KORNÉL MUNDRUCZÓ

Narodil sa v roku 1975 v Maďarsku. Jeho dlhometrážny hraný debut Šťastné dni (Szép napok, 2002) získal Strieborného leoparda na MFF Locarno (2002). Jeho druhý hraný dlhometrážny film Johanna je  filmovou adaptáciou opery o Johanke z Arcu. Film sa uchádzal o ocenenie v súťaži Un Certain Regard na MFF Cannes 2005. V hlavnej súťaži toho istého festivalu mal v roku 2008 premiéru jeho film Delta  a získal cenu  FIPRESCI.  Aj Mundruczóov ďalší film (v distribúcii ASFK uvedený pod názvom Projekt Frankenstein (Szelíd teremtés - A Frankenstein-terv) bol uvedený v hlavnej súťaži v Cannes v roku 2010.

MFF Cannes 2014 - Cena v súťaži Určitý pohľad (Un Certain Regard).

• Réžia: Kornél Mundruczó
  • Scenár: Kata Wéber, Kornél Mundruczó, Viktória Petrányi