2001: VESMÍRNA ODYSEA

1968

Vstupné: 2,-€ na preukaz FK, 3,50-€ bez preukazu

PROJEKT 100

Filozofická filmová opera. Evolúcia a zmysel existencie ľudstva v niekoľkých epochách, počas ktorých je človek konfrontovaný so zlovestným, mlčanlivým symbolom mimozemského života. Science-fiction film, po ktorom už filmové sci-fi nikdy nebolo také ako predtým a súbežne napísaný rovnomenný science-fiction román, ktorý definitívne zmenil aj sci-fi literatúru. Jeden z najväčších mýtov filmovej histórie majstrovsky vytvorený dvoma osobnosťami svojich odborov. Neopakovateľný a nadčasový príbeh o ceste za hranice ľudskej skúsenosti, za hranice priestoru a času v roku 1968 nakrútil legendárny Stanley Kubrick a spoluatorom scenára je slávny Arthur C. Clarke.

STANLEY KUBRICK (1928-1999)

Jeden z najvýznamnejších a najosobitejších amerických režisérov. V detstve ho otec naučil hrať šach, stal sa z neho vynikajúci hráč a jeho filmy skutočne často pripomínajú partiu šachu. Už v sedemnástich rokoch pracoval ako fotograf v časopise Look. V roku 1951 nakrútil krátke dokumentárne filmy. Jeho prvý celovečerný film bol príbehom o fiktívnej vojne vo fiktívnom svete Fear and Desire (Strach a túžba, 1951). Kubrick bol kontroverzný filmár, známy svojim puntičkárstvom a profesionálnou pedantnosťou. Takmer každý jeho film bol cenzurovaný alebo zakázaný (Film Cesta slávy o troch vojakoch popravených za I. svetovej vojny sa vo Francúzsku nesmel dlhé roky premietať). Svoju Lolitu musel Kubrick upravovať sám, pretože nezniesol akýkoľvek cudzí zásah do svojho diela. O filme Mechanický pomaranč britské úrady tvrdili, že rozpútal vlnu zločinov páchaných mladistvými. Kubrick zareagoval tak, že sa film nesmel za jeho života premietať ani v britskej televízii ani v kinách. Posledný film, ktorý nakrútil bol Eyes Wide Shut. Kubrick získal za svoju kariéru jedného Oscara (vizuálne efekty 2001: Vesmírna Odysea. Nominovaný bol však dvanásťkrát. Tento film neprešiel cenzúrou a navyše bol financovaný z peňazí amerických daňových poplatníkov. Vybraná filmografia: Eyes Wide Shut (1999), Full Metal Jacket, (1987), The Shining (1980), Barry Lyndon (1975), A Clockwork Orange (1971), 2001: A Space Odyssey (1968), Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964), Lolita (1962) a ďalšie.

Oscar 1969 – najlepšie špeciálne efekty (Stanley Kubrick); BAFTA 1969 – najlepšia kamera (Geoffrey Unsworth), najlepší soundtrack (Winston Ryder).

• Réžia: Stanley Kubrick
  • Scenár: Stanley Kubrick, Arthur C. Clarke
  • Kamera: Geoffrey Unsworth
  • Strih: Ray Lovejoy
  • Hrajú: Keir Dullea, Gary Lockwood, William Sylvester, Leonard Rossiter, Robert Beatty, Sean Sullivan, Douglas Rain, Daniel Richter, Terry Duggan a ďalší.

Nachádzaš sa tu: Úvod >> Program FK Otáznik >> 2001: VESMÍRNA ODYSEA