NICK CAVE: 20 000 DNÍ NA ZEMI

• V.Británia

Vstupné: 2,-€ na preukaz FK, 3,50-€ bez preukazu

PROJEKT 100

Hudobný dokument o jednej z najfascinujúcejších a najtajomnejších postáv hudobného a filmového sveta.  Nie je však tradičnou biografickou retrospektívou, ale skôr záznamom života hudobníka, ktorý má dnes 57 rokov a stále sa nechá unášať Múzou. Invenčná dokudráma predstavuje austrálskeho speváka, textára, príležitostného skladateľa, básnika a herca ako ústrednú postavu, ale zároveň aj ako spolukonšpirátora.

Dokumentuje jeho umelecké pôsobenie a prináša príbeh jeho 20 000-dňového pôsobenia na  planéte.  Aj keď nenosí označenie superstar, niet pochýb, že po štyridsiatich rokoch na hudobnej scéne je Nick Cave legendou. Od svojich tínedžerských čias v postpunkovej kapele The Birthday Party, neskôr v skupine Grindeman, sa prepracoval až k The Bad Seeds. Tento jeho sólový projekt je na hudobnej scéne činný už 30 rokov. Film  voľne zaznamenáva 24 hodín v Caveovom živote, kedy sám skúma svoje piesne a transformuje hudbu z neforemného náčrtu až po hit. Diváci v tomto diele nájdu aj halucinačné rozhovory a hrané pasáže s Caveovým hlasom. Zdá sa, že práve takýto naračný prístup sa k spevákovej výnimočnej osobnosti hodí najviac. Písanie Cave vo filme prirovnáva ku kanibalizmu – najskôr požuje skúsenosti a potom ich vypľúva v podobe piesní. Spojenie medzi Caveom a tvorcami tohto nezvyčajného diela demonštruje jedinečná kombinácia  dokumentárnej eseje a filmovej fikcie. Všetci traja sa pokúšajú prostredníctvom rafinovanosti a mýtu objaviť pravdu a na záver nám  kladú Caveovu otázku: Koľko dní tu žijeme a ako sme tento čas využili?

IAIN FORYSTH A JANE POLLARD

Iain Forsyth  (1973, Manchester) a Jane  Pollard (1972, Newcastle, Veľká Británia)  – obaja v rokoch 1992 až 1995 študovali  Goldsmithovu vysokú školu v Londýne  a odvtedy spolupracujú na všetkých projektoch. Výrazne na seba  upozornili živým predstavením  A Rock'n'Roll Suicide, znovu-inscenovaním inšpirovaným posledným vystúpením  Davida Bowieho v úlohe Ziggyho Stardusta,  25 rokov potom ako prebehlo pôvodné slávne vystúpenie. Preslávili sa opätovným inscenovaním a znovu-vytvorením zásadných kultúrnych udalostí, založili prvok znovu-odohrania v súčasnom vizuálnom umení. Pracujú najmä s videom a zvukovou inštaláciou. Hudobná kultúra a peformance zohrávajú v ich práci významnú úlohu. S Nickom Caveom majú dlhotrvajúci pracovný vzťah a rozbehli spolu niekoľko projektov (3D audiokniha jeho románu, seriál 14 krátkych filmov pod názvom Do you love me like I love you ). 20 000 dní na zemi je ich celovečerným debutom, Nick Cave sa na ňom podieľal aj scenáristicky aj režisérsky.

MFF Sundance – World Cinema – Documentary – najlepšia réžia a strih.

• Réžia: Iain Forsyth, Jane Pollard
  • Scenár: Nick Cave, Iain Forsyth, Jane Pollard
  • Kamera: Erik Wilson
  • Strih: Jonathan Amos
  • Hudba: Warren Ellis
  • Hrajú: Blixa Bargeld,  Susie Buick, Arthur Cave, Earl Cave, Nick Cave, Warren Ellis, Kirk Lane, Kylie Minogue a ďalší.

Nachádzaš sa tu: Úvod >> Program FK Otáznik >> NICK CAVE: 20 000 DNÍ NA ZEMI