DVOJNÍK

Richard Ayoade

• V.Británia

Vstupné: 2,-€ na preukaz FK, 3,50-€ bez preukazu

Plachý samotár Simon sa v ľahostajnom svete pretĺka životom. V práci ho ignorujú, matka ním pohŕda, žena jeho snov mu nevenuje pozornosť a nič z toho sa mu nedarí zmeniť. Jeho život sa však prevráti naruby, keď do práce prijmú nového kolegu. James je Simonovým dvojníkom. Po fyzickej stránke.

Po psychickej je jeho protikladom. Je sebavedomý, charizmatický a vie si poradiť aj so ženami. Na Simonovo zdesenie začína pomaly preberať kontrolu nad jeho vlastným životom. Richard Ayoade sa rozhodol Dostojevského Dvojníka adaptovať hravým spôsobom s využitím humoru a zvláštnej, pre neho typickej, estetiky s kafkovskou atmosférou. Veľkým prínosom pre film je Jesse Eisenberg, ktorý je úspešným autorom divadelných hier, hercom a spisovateľom. V súčasnosti žiari po boku Vanessy Redgrave v jeho vlastnej hre Revizionista. Okrem úspešných filmových projektov často prispieva do literárneho časopisu McSweeney's, kde má pravidelný stĺpček pod názvom Z morských rýb mám štikútku. Jeho humoristické eseje sa objavili v The New York Times, Harper's a The New Yorker. Režisér o Eisenbergovi a novele Dvojník: „Bol úžasný, vlastne v istom zmysle dokonalý  – nikomu inému sme tú postavu ani neponúkali. Nie je veľa hercov, ktorí by dokázali tak precízne zahrať obidve role naraz. Je technicky brilantný, ale zároveň spontánny a inštinktívny – veľkí herci dokážu byť oboje naraz. (...) Mám pocit, že hranica medzi tým, čo je nám trochu nepríjemné a tým, čo nám pripadá vtipné nie je veľmi jasná. Tá novela je o niekom, kto začína blúzniť, ale zároveň je vtipná. Je nafúkaná, prehnaná i vtipná. A veci, ktoré mám rád v sebe zahŕňajú všetky tieto aspekty.“

RICHARD AYOADE

(1977, Londýn). Komik, herec, scenárista a režisér nórsko-nigérijského pôvodu vyštudoval právo v Cambridge (1995 – 1998). Najskôr sa presadil ako herec, potom ako režisér reklamných a hudobných klipov a televíznych seriálov – napríklad Garth Marenghi's Darkplace alebo Man to Man with Dean Learner. Najväčšiu slávu mu zatiaľ vyniesla postava brilantného počítačového čudáka Mossa v sitcome The IT Crowd, 2006–2010). Ayoade sa ako režisér podieľal na väčšine uvedených seriálov, nakrútil aj niekoľko videoklipov pre skupiny The Arctic Monkeys, The Yeah Yeah Yeahs, Super Furry Animals, Kasabian, The Last Shadow Puppets a Vampire Weekend. Debutoval hraným filmom Volám sa Oliver Tate (Submarine).

• Réžia: Richard Ayoade
  • Scenár: Richard Ayoade podľa novely F.M. Dostojevského