CESTA DO ŠKOLY

Pascal Plisson

• Francúzsko

Vstupné: 2,-€ na preukaz FK, 3,50-€ bez preukazu

Detskí protagonisti tejto snímky žijú v štyroch rôznych kútoch sveta, no spája ich spoločná túžba po poznaní. Uvedomujú si, že len štúdium im môže otvoriť bránu k lepšej budúcnosti a preto sa každý deň vydávajú na dlhú a neuveriteľne strastiplnú cestu za vzdelaním.

Jackson má 11 rokov a žije v Keni. S mladšou sestrou musí dva razy denne prekonať pätnásťkilometrovú cestu savanou, kde sa pohybujú lúpežné kmene a predátori…  Carlito má 11 a tiež s mladšou sestrou prejdú denne,bez ohľadu na počasie, osemnásť kilometrov na koni cez argentínske pláne. Dvanásťročná Zahira žije v pohorí Atlas v Maroku. Každý týždeň sa s dvoma spolužiačkami vydáva na vyčerpávajúci pešiu túru po neľútostných horských cestičkách do internátnej školy. Samuel má trinásť rokov ažije v Indii. Cesta do školy, ktorú každý deň absolvuje je čistým utrpením. Nemôže totiž chodiť a jeho dvaja mladší bratia ho celé štyri kilometre tlačia na provizórnom vozíku. Film Cesta do školy odhaľuje nevšednú rutinu detí, ktoré sa vďaka neprekonateľnej túžbe splniť si sen vydávajú na cestu za poznaním, ktorú poznáme všetci, lenže z veľmi odlišnej perspektívy.

V rokoch 1984-1993 napísal a nakrútil okolo dvadsať reportáží na športovú a dobrodružnú tému z amerického kontinentu (Argentína, Peru, Mexiko, Chile, USA) pre CBS, France3, France2, CANAL+, ESPN. V roku 1994 sa rozhodol pracovať s formátom Super 16 a nakrútil v štyroch častiach sveta dokumentárne filmy o ľuďoch žijúcich v extrémnych podmienkach (Les Routiers de l’extrême, Sibérie terre de la soif, Australie 50° de solitude). Od roku 1997 trávil Pascal Plisson viac než tri štvrtiny z roku vo východnej Afrike (Keňa, Uganda, Tanzánia, Zimbabwe), kde nakrúcal dokumentárne filmy o živote zvierat. V roku 2004 nakrútil film Masajovia – bojovníci dažďa.

• Réžia: Pascal Plisson
  • Scenár: Marie-Claire Javoy, Pascal Plisson