Attila Marcel

Sylvain Chomet

• Francúzsko

Vstupné: 2,-€ na preukaz FK, 3,50-€ bez preukazu

Francúzska tragikomédia plná precítenej melanchólie, jemného humoru, žiarivých farieb, dobromyseľností, poetiky a muzikálových výstupov... A napriek tomu všetkému nejde o animovaný film. Tvorca na Oscara nominovaných filmov Iluzionista a Trio z Belleville sa tento raz  podujal na hraný film. Podobne ako Jeane-Pierre Jeunet, Jaco Van Dormael, či Michel Gondry vytvára Chomet hyper-realistický svet plný pračudesných postavičiek. Jeho hraný film Attila, rovnako ako jeho predošlé, animované diela, vyniká výrazným vizuálnym štýlom.

Plachý Paul, 33-ročný klavirista, ktorý nikdy neprehovoril a od smrti svojich rodičov nerobil nič iné, len to, čo mu naplánovali jeho dve rázne tety, nájde jedného dňa na schodoch platňu. Ocitne sa v byte Madam Proustovej a objaví kúzlo „bylinných“ čajov s príchuťou LSD, ktoré mu otvoria nové pohľady na vlastný život. Sylvain Chomet sa vrátil k dávnemu snu nakrúcať so živými hercami.  Guillauma Gouixa si vybral do role Paula, pretože mu vraj pripomína slávneho Lina Venturu. Vo filme vytvorila svoju poslednú rolu múza Clauda Chabrola a dalších filmárov novej vlny Bernadette Lafont (zomrela minulý rok).

Režisér o filme: „Chvála drog, buddhismu a ukulele. Napriek všeobecnému názoru, podľa ktorého pôsobil Gouix příliš chuligánsky na to, aby hral vnuka aristokratov, som s sním rátal hneď ako som si ho všimol na internete. V  jeho pohľade bolo niečo dojemné a jeho oči mi učarovali. Pripomínal mi Lina Venturu, ktorý predvádzal mimoriadne výkony v komických úlohách a Guillaume je v tomto  smere rovnako silný. Nie je jednoduché rozosmiať ľudí, keď nemáte k dispozícii žiadnu repliku.(...) Napriek tomu, že nejde o muzikál (vo filme je len jediná spievaná skladba pri kolíske), ja osobne film považujem za hudobný. Spolu s Franckom Monbayletom, ktorý je autorom všetkých klavírnych skladieb som sa postaral o to, aby každá postava mala svoju vlastnú melódiu, a aby každá skladba (vrátane disco) bola  na tri doby. Keď tancujete na tri doby, vzniká kolísavý pohyb, niečo ako keď hojdáte dieťa, alebo keď niekoho len tak držíte v náručí. Pôsobí to vrelo, skoro matersky.“

Päťdesiatročný rodák z Maisons-Laffitte študoval umenie a neskôr výtvarnú školu v Angoulême. Od roku 1987 pôsobil v Londýne a zbieral skúsenosti ako  asistent v štúdiu animovaného filmu Richarda Purduma. Nakrúcal reklamy a písal komiksy. Po krátkom návrate do Francúzska odišiel do Quebecu, kde v roku 1997 vznikol jeho prvý animovaný film Stará dáma a holuby, ktorý získal ocenenie z MFAF v Annecy, cenu BAFTA a nomináciu na Oscara. Trio z Belleville z roku 2003 je jeho celovečerným debutom, ktorý získal ďalšie dve nominácie na Oscara, rovnako ako film, ktorý nakrútil o sedem rokov neskôr - Iluzionista, ktorý vzišiel z nerealizovaného scenára legendárneho francúzskeho komika Jacquesa Tatiho z roku 1956. Medzitým si Chomet vyskúšal hraný film, v jednej z častí poviedkového filmu Paríž, milujem ťa! (Eiffelovka). Attila Marcel je jeho celovečerný hraný debut.

• Réžia: Sylvain Chomet
  • Scenár: Sylvain Chomet