NEPRAVDEPODOBNÁ ROMANCA

Ivan Vojnár

• Česko

Vstupné: 2,-€ na preukaz FK, 3,50-€ bez preukazu

Po filmoch Cesta pustým lesem (1997), Lesní chodci (2003) a Ženy mého muže (2009) prichádza jeden z najvýraznejších českých režisérov Ivan Vojnár s novým celovečerným filmom.
Luisa sa chce stať herečkou a to sa nepozdáva jej manželovi Igorovi. Erika sa snaží zarobiť si na štúdium, ale bohužiaľ narazí na šéfa, ktorý s ňou nemá práve najlepšie úmysly. Luisin manžel nakoniec pácha demonštratívnu samovraždu a Erika náhodou v sebaobrane zabije svojho šéfa…

Nepravdepodobná romanca je film, ktorý začína ako dráma, ale končí ako melodráma. Luisa i Erika sú prototypy mladých žien, ktoré se vrhajú do vzťahu s „nesprávnymi” mužmi a zo zlyhaní vinia len samé seba. A to sa musí zmeniť. Obidve musia dozrieť a začať znovu žiť. Možno aj spolu.

Režisér o filme „Za nejdůležitější téma filmu považuji terapeutický vztah člověka k člověku. A to nejen ve smyslu psycholog či psychiatr a jeho klient, ale jakýkoliv vztah, kdy jeden člověk druhému pomáhá něco překonat, posunout se, rozvíjet se… Je to téma, které se prolíná celou mojí tvorbou, ať jde o dokumenty nebo hrané filmy. Nepravděpodobná romance je natočena podle skutečných událostí, v podstatě se v ní ale prolíná skutečnost i fikce. Původní motiv mi poprvé vyprávěla jedna herečka, se kterou jsem se setkal před lety na castingu. Její příběh jsem rozpracoval do povídky, která měla ze začátku tři hrdinky – Luisu, Katku a Eriku. Šlo o příběhy dívek či mladých žen, které všechny měly za sebou špatné zkušenosti s muži. Vím, že to může být i naopak – že jsou muži, kteří jsou terorizováni ženami. Ale já mám ze svého života zkušenosti spíš opačné, a právě to mě zajímá. Ostatně ve všech mých filmech jsou nejdůležitější postavy dívek a žen, i když to tak třeba na první pohled nevypadá.“

Narodil sa 28. októbra 1942 v Žiline. V roku 1965 absolvoval štúdiá na Katedre kamery na pražskej FAMU a ako kameraman pracoval na mnohých českých dokumentárnych a hraných filmoch (s Drahomírou Vihanovou, Karlom Vachkom, atď). Od 80. rokov pôsobí ako režisér dokumentárnych a hraných filmov.  Za dokumentárnu esej V zahradě (1995) o pacientoch psychiatrickej liečebne získal hlavnú cenu v súťaži dokumentov na MFF v Karlových Varoch. Dokumentárny film Proroci a básníci (2000) mal medzinárodnú premiéru na MFF Rotterdam a získal cenu divákov na MFDF v Jihlave. V Rotterdame bol uvedený aj Vojnárov celovečerný hraný debut Cesta pustým lesem (1997), ktorý získal Českého leva v kategórii výtvarný počin, cenu za najlepšiu kameru na festivale New European Talent v Barcelone (1998) a cenu Matad´or za najlepší hraný film na holandskom festivale Noordelijk FF Leeuwarden (1998). Jeho film Lesní chodci (2003) získal Cenu za najlepší hraný film krajín Vyšehradu na festivale v Zlíne. Filmografia hrané filmy: Nepravděpodobná romance (2013) Ženy mého muže (2009)  Lesní chodci (2003)  Cesta pustým lesem (1997)  dokumenty:  Cinematerapie (2010)  Rozpomínání (2006)  Proroci a básníci (2000)  Herci (1995)  V zahradě (1995)  Krajina s ohněm (1993) Nespavost (1993)  Cesta (1992)  Strach (1989)  Sen o Pierotovi (1988)

• Réžia: Ivan Vojnár
  • Scenár: Ivan Vojnár, Jakub Zelníček
  • Kamera: Michal Černý