BORGMAN

• Dánsko
  • Holandsko

Vstupné: 2,-€ na preukaz FK, 3,50-€ bez preukazu

Pulzujúci holandský triler s prvkami temnej komédie prináša viacvrstvovú satiru na súčasné spoločenské  neduhy ako konzum, rasizmus, atď. Borgmanov nečakaný príchod do exkluzívnej rezidenčnej štvrte odštartuje sériu znepokojivých, až bizarných udalostí okolo starostlivo budovanej fasády majetného manželského páru, ich troch detí a opatrovateľky.

Príbeh prináša množstvo nečakaných zvratov a nálad a drží diváka v napätí medzi strachom, cynizmom a bezmocným smiechom. Ôsmy celovečerný film van Warmerdana súťažil o zlatú palmu na MFF Cannes 2013 a bol uvedený o.i. v programe významného festivalu MFF Toronto. Režisér o filme: „V tomto filme som chcel zobraziť, že zlo prichádza vo forme všednosti stelesnenej v obyčajných, normálnych slušných mužoch a ženách vykonávajúcich svoje úlohy s hrdosťou a potešením, ale aj s bezcitnou  precíznosťou. Chcel som ukázať, že zlo nie je doménou mrazivých zimných nocí, ale aj optimistického leta. Tento film je temnejší než moje predchádzajúce snímky, pretože som chcel zájsť ďalej. Chcel som zostúpiť do neznáma temnej oblasti svojej predstavivosti a zistiť, čo sa tam ukrýva. A chcel som vytvoriť film otvorený interpretácii, taký, ktorý viac otázok evokuje než zodpovedá."

ALEX VAN WARMERDAM and kinky fuss to good effect, and the (nar. 1952, Haarlem, Holandsko) je režiser, scenárista, hudobný skladateľ, maliar a dizajnér. Vyštudoval grafický dizajn a maľbu na Gerrit Rietveld Academy v Amsterdame. V roku 1986 nakrútil hraný debut Abel, za ktorý získal Cenu kritiky v Benátkach. Jeho film Severania (1992) získal troch Félixov (film, hudba a výprava). Uznania sa dočkal aj jeho ďalšie filmy Šaty (1996), Malý Tony (1998), Grimm (2003) a Čašník (2006). Snímka Posledné dni Emmy Blank (2009) získala v Benátkach Cenu Europa Cinemas Label.

Nominácia na Zlatú Palmu MFF Cannes; MFF Atény – najlepší režisér; MFF Haifa – Fedeora Award, MFF Londýn – nominácia na Cenu divákov, MFF Nederlands – najlepšia herečka, najlepší scenár, najlepší film.

píšu o filme na IMDb

• Réžia: Alex van Warmerdam