ROZBITÝ SVET

Rufus Norris

• V.Británia

Vstupné: 2,-€ na preukaz FK, 3,50-€ bez preukazu

Najlepší britský nezávislý film roku 2012 obsahuje typicky ostrovný nekompromisný sociálny rozmer, fascinujúcu detskú hlavnú postavu (opäť z nehereckých radov) a suverénnych dospelých hercov (Tim Roth, Cillian Murphy, Rory Kinnear). Navyše v kombinácii s ojedinelým režisérskym prístupom doteraz výsostne divadelného režiséra debutujúceho na poli celovečerného filmu, s pôsobivou kamerou a výraznou hudobnou zložkou, o ktorú sa postaral exlíder skupiny Blur Damon Albarna, je Rozbitý svet silnou, podmanivou a dojemnou štúdiou lásky v jej mnohých podobách.

V idealizovanej, neopätovanej, nechcenej a napokon aj v tej bezpodmienečnej. Po filmoch ako Fish Tank, Poďme si pohovoriť o Kevinovi či snímke Hanba prichádza do kín ďalší silný nezávislý britský film. Prináša príbeh malej Skunk, ktorá má jedenásť, je diabetička a je pekne nad vecou. Začali sa jej letné prázdniny a jej dni vypĺňajú chvíle bezstarostných nádejí. Ale len do okamihu, kedy sused Oswald surovo zmláti milého, ale labilného mladíka Ricka. Skunk je toho svedkom a vzápätí začína strácať nevinnosť takou závratnou rýchlosťou, až sa jej to začne vymykať z rúk. Domov, okolie i škola sa stávajú miestom zrady a zložitý, „rozbitý“ svet začína tvoriť jej budúcnosť. Režisér o filme: “K tomuto nádhernému a neuveriteľne dojemnému príbehu ma priviedla dvojaká výzva:verne zachytiť podstatu otvoreného, živého dieťaťa a zároveň súcitiť so všetkými dospelými, ktorí ju, každý svojim spôsobom, sklamú. Chcel som vykresliť nesentimentálnu a absolútnu oslavu života na zdanlivo tragickom mieste.”

Rufus Norris je divadelný režisér ocenený mnohými cenami. Zaujal pozornosť v roku  2001 naštudovaním hry Afore Night Come v divadle Young Vic, za ktoré získal Cenu Evening Standard ako najsľubnejší debutant. V roku 2004 získal druhú cenu Evening Standard a Cenu kritikov za naštudovanie Rodinnej oslavy v Almeida Theatre, ktorú neskôr uviedol aj na West End a na Broadwayi. Rufus režíroval mnoho kritikou výborne prijímaných predstavení. Jeho  Kabaret na West Ende  získal dve ceny Laurenca Oliviera. V roku 2008 získali Rufusove Nebezpečné známosti s Laurou Linney a Benom Danielsom päť nominácií na Cenu Tony, vrátane ceny za najlepší revival. V roku 2009 debutoval na poli filmu krátkym filmom King Bastard v produkcii BBC Films. Rozbitý svet je jeho celovečerný debut.

British Independent Film Awards 2012 (Najlepší britský nezávislý film, Najlepší mužský herec vo vedľajšej úlohe – Rory Kinnear; Stockholm Film Festival 2012 - najlepší herec – Tim Roth; MFF Praha Febiofest 2013 – Grand Prix pre najlepší film.

• Réžia: Rufus Norris
  • Scenár: Mark O’Rowe
  • Kamera: Rob Hardy– R.S.C.
  • Hudba: Electric Wave Bureau
  • Hrajú: Tim Roth, Eloise Laurence, Cillian Murphy, Zana Marjanovič, Robert Emms, Rory Kinnear, Rosalie Kosky-Hensman, Faye Daveney, Martha Bryant, Bill Milner, Denis Lawson, Clare Burt a ďalší.

Nachádzaš sa tu: Úvod >> Program FK Otáznik >> ROZBITÝ SVET