PRIŠLA V NOCI

Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar

Česko

O 19:00 hod. kino Junior Levice

Príbeh páru tridsiatnikov, ktorých pokojný život naruší príchod matky jedného z nich. Komorná čierna komédia o horore, ktorý môže stretnúť každého z nás.

Pár tridsiatnikov – prekladateľ z Litovčiny Jirka a ergoterapeutka Aneta – vedie pokojný život v nedávno rekonštruovanom prvorepublikovom byte v Prahe. Keď pustia cez jeho prah matku jedného z nich, netušia, že sa práve ocitli v komornom očistci. Až doteraz si mysleli, že sú spokojní. Alebo sa tak aspoň tvárili pred svojimi priateľmi Po neočakávanom príchode matky a svokry v jednej osobe sa však ich pokojný život pomaly mení na chaotické trosky. Pestovaná šesťdesiatnička Valerie je energická diva, ktorá si krok za krokom podmaňuje nielen priestor bytu, ale aj myseľ jeho obyvateľov. Návšteva na jednu noc sa postupne mení na domácu inváziu naberajúcu na sile. Istoty sa otriasajú, hranice súkromia rúcajú. Majú matky a svokry vždy pravdu? Myslia to s nami dobre? A nie sú niekedy práve preto tými najväčšími monštrami? Hoci sami seba vidia ako nepochopenú obeť? Film Prišla v noci Tomáša Pavlíčka a Jana Vejnara na tenkej hrane čierneho humoru a home invasion hororu rozvíja situáciu, ktorú v rôznych obmenách zažil každý z nás. Zaujímavosti: Dvojica scenáristov a režisérov dala Simone Pekovej, herečke z brnenského HaDivadla možnosť zmeniť si repliky, pridávať do deja vlastné historky a tak si postavu Valerie prispôsobiť. Herečka do postavy premietla aj spomienky na svoju matku, ktorá ju vychovávala sama. Starší členovia filmových klubov určite spoznajú medzi Kocourovými kamarátmi tvár nezávislého filmového publicistu a pedagóga FAMU Vladimíra Hendricha, ktorý uvádzal filmy na Letnej filmovej škole v Uherskom Hradišti.
Vybrané ocenenia:
2023: Cena študentskej poroty ZČU (Západočeská univerzita v Plzni) – 36. Finále Plzeň; 2024: nominácie v kategóriách najlepší film, najlepšia réžia, najlepší scenár, najlepšia herečka (Simona Peková), najlepší herec (Jiří Rendl) – Ceny českej filmovej kritiky 2023; nominácie v kategóriách najlepší celovečerný hraný film (producenti Eva Pavlíčková, Pavel Vácha, Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar, Šimon Dvořáček), najlepšia réžia, najlepší scenár, najlepšia herečka v hlavnej úlohe (Simona Peková), najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe (Annette Nesvadbová), najlepší herec vo vedľajšej úlohe (Jiří Rendl), najlepší strih, najlepší zvuk (Michaela Patríková).
Biografie a filmografie režisérov:
Režijná dvojica Pavlíček – Vejnar prvýkrát spolupracovala na scenári a réžii večera Cien českej filmovej kritiky. Práve tu sa zrodil úmysel spojiť sily a vytvoriť spoločný film. Vzhľadom na zložité a časovo náročné financovanie svojich iných projektov cez najrôznejšie koprodukcie a granty zvolila autorská dvojica alternatívnu cestu a pokúsila sa zafinancovať nakrúcanie filmu sama. Film Prišla v noci vznikol len vďaka vkladu režisérov a producentov a osobnému nasadeniu celého štábu.
Jan Vejnar (15. 12. 1987, Praha, Československo) – vyštudoval réžiu a scenáristiku na Filmovej akadémii Miroslava Ondříčka v Písku, kde nakrútil niekoľko krátkometrážnych filmov. Do povedomia sa zapísal pozoruhodným krátkym filmom Figurant (2019) s Denisom Lavantom v hlavnej úlohe. Vo formálne brilantnom a atmosférickom filme sa prejavil Janov cit pre réžiu. Po absolutóriu začal spolupracovať s produkčnou spoločnosťou Lucky Man Films. V súčasnosti pripravuje samostatný debut Sestra Hana. Tento projekt získal na MFF Karlove Vary 2021 v programe na konzultáciu a vývoj scenárov Works in Development – Feature Launch Award.
Filmy (výber) – 2010: Automatic for the People – študentský film; Fatal Failure – študentský film; 2011: Videoterapie – študentský film; Kamenný příběh – krátkometrážny dokument; 2012: Ve vlaku – študentský film; 2019: Figurant – krátkometrážny hraný film; 2023: Přišla v noci (spoluréžia Tomáš Pavlíček).
Tomáš Pavlíček (13. 4.1988, Příbram, Československo) – absolvoval katedru hranej réžie na pražskej FAMU. V roku 2012 bol jedným z režisérov študentského poviedkového filmu Praho, má lásko, ktorý bol uvedený aj v českej distribúcii. Pavlíček má za sebou dva celovečerné filmy, mumblecore z call centra Parádne pokecal (2014) a svojráznu chatársku rodinnú fresku Chata na predaj (2018). Pôsobí na katedre réžie na FAMU a je úspešným autorom scenárov – napríklad Nonstop lahôdky (2019) pre Jana Hřebejka.
Filmy (výber) – 2009: Odskočit – študentský film; Čerpací stanice – študentský film; Romance bez křídel – študentský film; Tragédie v operačním středisku – študentský film; 2010: Pravidelný odlet – študentský film; 2011: Nejrychlejší Matěj na světě – študentský film; 2012: Praho, má lásko (režsiéri ďalších poviedok – Viktória Dzurenková, Jakub Šmíd, Markéta Černá, Lucia Kajánková) – študentský poviedkový film; 2014: Parádně pokecal; 2018: Chata na prodej; 2023: Přišla v noci (spoluréžia Jan Vejnar).
Tvorcovia:
Réžia: Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar
Scenár Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar
Kamera: Šimon Dvořáček
Hudba: Aid Kid
Strih: Jakub Vansa
Hrajú: Simona Peková (Valerie), Annette Nesvadbová (Aneta), Jiří Rendl (Jirka), Judit Pecháček (kamarátka), Jan Strejcovský (kamarát), Vladimír Kratina (Kocour), Denisa Barešová, Michal Kern a ďalší
Krajina pôvodu: Česko
Rok výroby: 2023