PÁPEŽOV ZÁKON

7. februára 2024
Marco Bellocchio

Taliansko, Francúzsko, Nemecko

O 19:00 hod. filmový klub Otáznik_kino Junior Levice.

Strhujúca historická dráma nakrútená podľa skutočnej udalosti. V roku 1858 bol na základe pápežovho zákona zo židovskej rodiny unesený šesťročný chlapec. Film na pozadí príbehu jednej rozdelenej rodiny rozpráva i o búrlivom období zjednocovania Talianska, kedy sa postavenie cirkvi a jej moc otriasajú v základoch.

Píše sa druhá polovica devätnásteho storočia a rozbúreným Talianskom zmietajú revolucionárske zmeny. Jednej noci vtrhne do domu židovskej rodiny Mortarovcov pápežská garda s rozkazom zmocniť sa šesťročného Edgarda. Chlapec bol totiž údajne tajne pokrstený a podľa zákona tak teraz patrí katolíckej cirkvi. Na pozadí mnohoročného boja o zjednotenie Talianska, keď sa postavenie cirkvi a jej moc otriasajú v základoch, bojuje Edgardova rodina za spravodlivosť a vrátenie uneseného syna. Pápež je však silným súperom. Matador talianskej kinematografie Marco Bellocchio natočil napínavý príbeh podľa skutočnej udalosti, ktorá vzbudila rozruch po celom vtedajšom svete.
Vybrané ocenenia:
2023: najlepší film, réžia, scenár, herečka (Barbara Ronchi), herec vo vedľajšej úlohe (Paolo Pierobon), strih; Cena Miguela Delibesa za najlepší scenár – MFF Valladolid;
Biografia režiséra:
Marco Bellocchio (* 9. 11. 1939, Piacenza, Taliansko) – v roku 1959 zanechal štúdium filozofie na Katolíckej univerzite v Miláne a začal študovať na Centro Sperimentale di Cinematografia v Ríme. V rokoch 1961 až 1962 nakrútil niekoľko krátkometrážnych filmov. Potom sa presťahoval do Londýna, kde navštevoval Slade School of Fine Arts. Celosvetový úspech mu priniesol už jeho debut Päste vo vreckách (1965), s ktorým zvíťazil na festivale v Locarne. V jeho filmografii nájdete drámy (Víťazný pochod), komédie (Čína je blízko – Zvláštna cena poroty v Benátkach), triler (Aféra z titulnej stránky) i adaptácie literárnej klasiky – Čechova (Čajka), Pirandella (Henrich IV.), Radigueta (Diabol v tele), či Kleista (Princ Homburský). Jeho filmy sú známe tým, že sú politicky angažované a často útočia na symboly talianskeho konformizmu. V roku 2021 nakrútil osobný dokument Marx può aspettare (Marx môže počkať) o samovražde jeho brata dvojčaťa v roku 1968. Na Medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach v roku 2011 získal Bellocchio Zlatého leva za celoživotné dielo. Jeho diela sa premietali na niekoľkých desiatkach retrospektív po celom svete. Jeho film Prvý zradca (2019), ktorý získal sedem Cien talianskeho syndikátu filmových novinárov a šesť Donatellových Davidov, uviedla do slovenských kín Asociácia slovenských filmových klubov. Bellocchiov ostatný film Pápežov zákon (2023) bol už jeho ôsmym dielom, ktoré súťažilo o Zlatú palmu na MFF Cannes. V roku 2021 tam získal Čestnú Zlatú palmu. Marco Bellocchio je od roku 2014 prezidentom Cineteca di Bologna.
Filmy (len dlhometrážne hrané) – 1965: Päste vo vreckách (I pugni in tasca); 1967: La Cina è vicina (Čína je blízko); 1969: Amore e rabbia (Láska a hnev); – poviedkový film, režiséri ďalších poviedok – Carlo Lizzani, Pier Paolo Pasolini, Bernardo Bertolucci, JeanLuc Godard; 1972: Aféra z titulnej stránky (Sbatti il mostro in prima pagina); 1972: Nel nome del padre (V mene otca); 1976: Marca trionfale (Víťazný pochod); 1980: Salto nel vuoto (Skok do prázdna); 1982: Gli occhi, la bocca (Oči, ústa); 1984: Henrich IV. (Enrico IV); 1986: Le diable au corps (Diabol v tele); 1988: La visione del Sabba (Videnie sabatu); 1991: La condanna (Veta); 1994: Il sogno della farfalla (Sen motýľa); 1997: Il Principe di Homburg (Princ Homburský); 1999: La balia; 2002: L’ora di religione: Il sorriso di mia madre (Hodina náboženstva: úsmev mojej mamy); 2003: Buongiorno, notte (Dobrý deň, noc); 2006: Sorelle (Sestry); 2006: Svadobný režisér (Il regista di matrimoni); 2009:
Vincere (Zvíťaziť); 2010: Sorelle mai; 2012: Bella addormentata (Spiaca krása); 2015: Sangue del mio sangue (Krv mojej krvi); 2016: Sladké sny (Fai bei sogni); 2019: Prvý zradca (Il traditore); 2022: Esterno notte (Exteriér, noc); 2023: Pápežov zákon (Rapito).
Tvorcovia:
Réžia: Marco Bellocchio
Scenár Marco Bellocchio, Susanna Nicchiarelli
Kamera: Francesco Di Giacomo
Hudba: Fabio Massimo Capogrosso
Strih: Francesca Calvelli, Stefano Mariotti
Hrajú: Enea Sala (mladý Edgardo Mortara), Leonardo Maltese (dospelý Edgardo Mortara), Paolo Pierobon (pápež Pius IX.), Fausto Russo Alesi (Momolo Mortara), Barbara Ronchi (Marianna Mortara), Samuele Teneggi (Riccardo Mortara), Filippo Timi (kardinál Giacomo Antonelli), Fabrizio Gifuni (Pier Gaetano Feletti) a ďalší
Krajina pôvodu: Taliansko, Francúzsko, Nemecko
Rok výroby: 2023
Minutáž: 125 min.
Jazyková verzia: taliansky s českými titulkami
Žáner: dráma, historický