OTÁZKA BUDÚCNOSTI

o 19:00 hod. filmový klub Otáznik_kino Junior Levice.
Vstupné 4,-€ s preukazom fk a 6,-€ bez preukazu fk.

Originálny názov: Otázka budúcnosti
Réžia: Maroš Brázda
Scenár Maroš Brázda
Kamera: Ján Meliš
Hudba: David Kollar
Strih: Máté Csuport
Zvuk: Maroš Oláh
Účinkujú: Petra Halászová, Alex Omelka, Júlia Getlíková, David Brázda, Stella Weissová, Iveta Radičová, Ľudovít Ódor, Daniel Bútora, Michal Vašečka, Pavol Čekan a ďalší
Producent: Ján Meliš
Spoločnosť: ARTILERIA,s.r.o.
Krajina pôvodu: Slovensko
Rok výroby: 2024
Minutáž: 71 min.
Jazyková verzia: slovensky s anglickými titulkami
Žáner: spoločensko-kritický dokumentárny film
Odporúčaná prístupnosť: nevhodné pre vekovú skupinu maloletých do 15 rokov

Dokumentárny film o odchádzaní slovenských študentov a mladej generácie všeobecne sa zamýšľa aj nad príčinami a východiskami zložitej spoločenskej situácie, v akej sa v súčasnosti Slovensko nachádza, a tiež nad budúcnosťou, ku ktorej potenciálne smeruje.
Dokumentárny film o maturantoch jedného bratislavského gymnázia, ktorých stužková slávnosť sa zhodou okolností uskutočnila v deň parlamentných volieb, krátko pred vyhlásením ich definitívnych výsledkov. Inou zhodou okolností sa všetci študenti triedy rozhodli, že si podajú prihlášky na zahraničné vysoké školy. Päticu z nich potom film sleduje po zvyšok školského roka, prostredníctvom ich názorov a postojov a snaží objasniť, čo ich k tomuto rozhodnutiu viedlo a zároveň odpovedať na kľúčovú otázku: aká budúcnosť čaká nielen mladú generáciu, ale aj našu krajinu.
Biografia režiséra:
Maroš Brázda (1973, Bratislava) – v roku 2001 absolvoval štúdium filmovej vedy na VŠMU v Bratislave. Od roku 1999 pracuje ako redaktor edičného oddelenia Slovenského filmového ústavu. Je spoluautorom scenára k dvom filmom – doteraz nerealizovanému hranému filmu 77 a zatiaľ nedokončenému dokumentu Bez ladu a skladu. Od socializmu ku kapitalizmu. Jeho režijným dlhometrážnym debutom bol dokumentárny portrét filmového režiséra a básnika Eduarda Grečnera Pravda je to najdôležitejšie (2023), ktorý mal svetovú premiéru na MFF Karlove Vary. Jeho film Otázka budúcnosti (2024) o odchádzaní mladých ľudí zo Slovenska mal slovenskú premiéru v súťaži slovenských dokumentárnych filmov Cinematik.doc na MFF Cinematik Piešťany.
Filmy – 2023: Pravda je to najdôležitejšie; 2024: Otázka budúcnosti – oba dokumentárne.
Režisérska explikácia:
Spoločensko-kritický dokumentárny film si kladie za cieľ tematizovať jeden z najväčších problémov súčasnej slovenskej spoločnosti – čoraz mohutnejší odliv kvalitných intelektovo či inak nadaných jedincov do zahraničia. Problém, ktorý sa dlhodobo nerieši a ktorému sa navyše nevenuje dostatočná pozornosť, rozhodne nie pozornosť adekvátna jeho závažnosti a dopadom, aké bude mať na budúcnosť tejto krajiny. Aj preto sa z roka na rok neustále zintenzívňuje a nadobúda čoraz viditeľnejšie rozmery. Keďže ide o problém týkajúci sa predovšetkým mladej generácie, bude film aj akousi sondou do jej sveta – pokúsi sa sprostredkovať jej názory na okolitú realitu, jej spoločenské postoje či životné plány. Jeho ústrednou a prvoradou témou ale zostane najmä kritický stav slovenského vzdelávacieho systému a školstva ako takého. Práve ten je totiž tou hlavnou príčinou, pre ktorú sa mladí Slováci rozhodujú pre odchod krajiny, pričom po skončení štúdia sa do nej vracajú len veľmi vzácne.
Na margo sledovaných autorský intencií možno uviesť, že na jednej strane má film podať pomerne komplexnú správu o aktuálnom stave spoločnosti, a to aj nad rámec primárne sledovaného problému, zároveň byť ale aj istým impulzom k širšej spoločenskej diskusie, ktorá síce zrejme nepovedie k okamžitej náprave, ale aspoň k dlhodobo neriešeným otázkam pritiahne náležitú pozornosť, podnieti spoločenský tlak na ich riešenie a kompetentné štátne zložky potenciálne mobilizuje k väčšej aktivite. Dokument sa ale nesústredí na mladú generáciu len jedného hľadiska, jeho ambíciou je akýsi generačný portrét, prezentujúci nielen širokú škálu životných plánov, ale aj univerzálne hodnoty, ku ktorým sa dnešní mladí ľudia na prahu dospelosti hlásia, spoločenské názory a postoje, aké vyznávajú. Chce preniknúť k podstate ich myslenia, všímať si špecifickosť a odlišnosť dnešných dospievajúcich od predchádzajúcich generácií, čo sa týka ich
hodnotového nastavenia i predstáv o budúcnosti – svojej vlastnej, ale tiež budúcnosti tejto krajiny a sveta, vytvoriť tak priestor pre uvažovanie o tom, kam sa Slovensko a okolitý svet naozaj uberajú a kam by sa naopak uberať mali.

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov 2

Zatiaľ žiadne hlasy. Buď prvý.