Na ceste

• Nemecko
  • Rakúsko

2009

Zamilovaný pár Luna a Amar sa zo všetkých síl snaží prekonať prekážky, ktoré ohrozujú ich vzťah. Potom ako Amara dramaticky zmení fundamentalistická komunita, rieši Luna veľkú dilemu a snaží sa zistiť či samotná láska dokáže udržať ich vzťah na ceste k životnému šťastiu. Ďalší počin od režisérky úspešného a divácky pútavého filmu Grbavica, oceneného Zlatým medveďom na Berlinale. Jasmila Žbanič už v predchádzajúcom filme dokázala, že jej veľká sila tkvie v pozorovaní života v Sarajeve a v tom ako dokáže v každodenných situáciách nájsť aktuálnu a univerzálnu tému, ktorú vyrozpráva veľmi civilným a jednoduchým filmovým spôsobom.

Psychologický snímek bosenské scenáristky a režisérky Jasmily Žbanićové (nar. 1974) Na cestě se odehrává v současném Sarajevu. A podobně jako tomu bylo v jejím celovečerním debutu Grbavica, i v tomto snímku se protagonisté potýkají s následky válečných traumat. – Mladý nesezdaný pár, letuška Luna a letový dispečer Amar, žije ve společné domácnosti a pokouší se zatím marně o dítě. Zdá se, že jedinou možností je umělé oplodění. Amar, který si rád přihne, přijde kvůli pití ve službě o místo. Měl by jít na léčení, ale nezvládne to. Luna se příteli snaží pomoci a podpořit ho, což vůbec není snadné. Jednoho dne potká Amar spolubojovníka Bahriju. Přesvědčený wahhábista nabídne bývalému kolegovi ve zbrani místo počítačového lektora v táboře u přehrady, vzdálené pár hodin jízdy od Sarajeva. V komunitě ortodoxních muslimských fundamentalistů, kde se žije bez alkoholu a bez tabáku, kde den má pevný řád, modlitby jsou povinné a svět žen a mužů je důsledně oddělen, se z Amara postupně stane abstinent, nekuřák a hlavně přesvědčený Alláhův vyznavač. Pro zaskočenou Lunu však teď není přijatelný ani jako partner, ani jako otec jejich konečně počatého dítěte. Mladá žena navzdory své lásce musí v zájmu sebeúcty přehodnotit svůj vztah k němu i k rodičovství… – Režisérka sleduje protagonisty civilně pojatého příběhu s odstupem, Amarovo obrácení na víru a jeho místy naivní náboženská horlivost se kromě hořkých chvilek neobejdou ani bez humorných momentů, byť muž se z veselého společníka a něžného hravého milence mění v zasmušilého vousatého pravověrce, odmítajícího nemanželský sex. Jeho dobrý úmysl být lepším člověkem znepříjemňuje život těm, které má rád a kteří ho teď nechápou. Pro Lunu, která přes útrapy způsobené nedávnou válkou (v níž přišla o rodiče) má pozitivní přístup k životu, se Amarova proměna stává mementem a ona sama stojí před životně důležitým dilematem.

• Réžia: Jasmila Žbanić
  • Scenár: Jasmila Žbanić
  • Kamera: Christine A. Maier
  • Strih: Niki Mossböck