Iné filmové akcie

Holub sedel na konári a premýšľal o živote

holub

Roy Andersson

• Švédsko
  • Nórsko, Dánsko
  • Francúzsko
  • Nemecko

filmový klub odporúča: kino Junior Levice
11.6. - štvrtok o 19:30 hod.

Ako moderná dvojica Don Quijote a Sancho Panza, tak Sam a Jonathan, dvaja obchodní cestujúci s drobnými čačkami, nás vezmú na kaleidoskopické potulky ľudskými túžbami. Na výlet, ktorý nám ukáže krásu jednotlivých momentov ľudského života, malichernosť druhých, humor i tragédiu, ktoré sa skrývajú vo vnútri každého z nás, majestátnosť života, ale i ľudské slabiny. S panoramatickým výhľadom poukazuje holub zo svojej vtáčej perspektívy na ľudský stav. Operenec je ľuďmi ohromený - ich aktivitami, pochabosťami, pýchami a nervozitami, ktorým sa snaží porozumieť a pochopiť ich.

Holub sedel na konári a premýšľal o živote je tretím a zároveň záverečným filmom Anderssonovej trilógie o ľudskom bytí, v ktorej sa tvorca snažil vytvoriť napätie medzi banalitami a podstatnými vecami, medzi komickým a tragickým - ukázať protikladnosť a dynamickú povahu existencie, zatiaľ čo formuje myšlienku, že ľudský druh potenciálne smeruje k apokalypse, ale tiež že jej výsledok máme vo svojich rukách.

Na najstaršom medzinárodnom filmovom festivale sveta, v Benátkach, Anderssonov Holub prekvapil, dojal a hlboko zapôsobil na porotu, ktorá mu udelila najvyššie ocenenie - Zlatého leva. Švédsky majster komediálnej absurdity, Roy Andersson, dokáže vo svojich filmoch vniesť humor i do tak bolestivých vecí, akými sú smrť, starnutie, nezaplatené dlhy či neopätovaná láska.

• Réžia:
  • Scenár:
  • Kamera:
  • Strih:
  • Hudba:
  • Hrajú:

Nachádzaš sa tu: Úvod >> Iné filmové akcie >> Holub sedel na konári a premýšľal o živote