Iné filmové akcie

Láska na prvý boj

laska na prvy boj film poster

Thomas Cailley

• Francúzsko

filmový klub odporúča: kino Junior Levice
3.6. - streda o 19:00 hod.

Láska na prvý boj je celovečerným debutom francúzskeho režiséra Thomasa Cailleyho, ktorý svojím predchádzajúcim krátkym filmom Paris Shanghai (2010) zaznamenal obrovský medzinárodný úspech. Aj vo svojej dlhometrážnej prvotine zobrazuje nečakanú „zrážku“ a spoločnú cestu dvoch diametrálne odlišných postáv, ktoré posúvajú hranice svojich možností.

Zdá sa, že Arnaud strávi pokojné leto v kruhu svojej rodiny, kolegov z práce a najbližších priateľov. Jedného dňa si však všimne krásnu, no drsnú Madeleine, stelesňujúcu čistú energiu a neustály pohyb, ktorá ho svojím nevhodným a niekedy násilným správaním záhadne priťahuje. Kým mierumilovný Arnaud berie veci tak, ako sú, naopak Madeleine neustále s niečím bojuje a prekonáva samu seba. Jej snom je podstúpiť armádny výcvik a Arnaud sa rozhodne ju v tom podporovať a chrániť, čím sa jeho stereotypný život prevráti hore nohami. Nič však nevyjde podľa ich plánu, pretože vzájomne nepatria do svojich rozdielnych svetov. Jediným východiskom je vytvoriť si nový.
Cailleyho príbeh o láske a prežití, ale aj o ceste z reality do sveta snov a fantázie, očaril divákov i filmových kritikov na MFF v Cannes v roku 2014 a hneď po svojej medzinárodnej premiére získal Cenu FIPRESCI, Cenu Label Europa Cinemas, C.I.C.A.E. Award a hlavnú cenu SACD Prize v sekcii Directors' Fortnight. A okrem toho bol na prestížnom canneskom festivale nominovaný na Zlatú kameru a Queer Palm.

• Réžia:
  • Scenár: