Iné filmové akcie

TDTB poster1

Jaro Vojtek

filmový klub odporúča: kino Junior Levice
18.4. - sobota o 17:30hod.
F i l m je nahliadnutím do života ľudí trpiacich autizmom, pričom búra všeobecne zaužívané názory spoločnosti na túto vývinovú poruchu. Nevšedný film z prostredia rodín s autistickými deťmi, ktorý odhaľuje každodennú náročnosť života s nimi. Nie je však postavený na výpovediach a dialógoch, ale na konkrétnych bezprostredných situáciách, v ktorých sa zamýšľa nad otázkami rodičovskej a partnerskej lásky ľudí trpiacich autizmom. Dokument vznikal sedem rokov v spolupráci s neziskovou organizáciou Andreas, ktorá sa venuje pomoci v oblasti diagnostiky a problematiky autizmu.

V roku 2014 mal v slovenských kinách premiéru celovečerný hraný film Deti režiséra Jara Vojteka, ktorého ústrednou témou bol vzťah rodičov a ich detí. Jeden zo štyroch príbehov filmu bol o vzťahu otca a jeho syna trpiaceho autizmom. Už tu akoby režisér naznačil cestu, ktorou sa bude ďalej uberať. V roku 2015 prichádza Jaro Vojtek s dokumentom Tak ďaleko, tak blízko a otvára tému autizmu, ktorý je v našej spoločnosti stále určitým tabu.
Medzinárodné výskumy potvrdili, že takmer každé stodesiate dieťa dnes trpí poruchou autistického spektra. Neexistujú presné štatistiky o tom, koľko ľudí na Slovensku trpí touto vývinovou poruchou. Isté je len to, že ich počet dramaticky stúpa.
Film Tak ďaleko, tak blízko vznikal dlhých 7 rokov, počas ktorých režisér zaznamenával dospievanie štyroch detí s rôznymi druhmi autizmu. Tak vážnu tému poňal pozitívne a s ľahkosťou, hlavných hrdinov si divák okamžite obľúbi a o to intenzívnejšie s nimi prežíva ich každodennú realitu. Stanete sa svedkami ich krehkých radostí zo života a na konci filmu sa zaručene budete usmievať aj vy.

• Réžia: Jaro Vojtek
  • Scenár: Marek Leščák, Jaro Vojtek