Le Havre

Le Havre poster
le havre

Aki Kaurismäki

93min.

  • Fínsko
  • Francúzsko
  • Nemecko

2011

Nový dvor Brhlovce o 19:00 hod.

Vstupné DOBROVOLNÉ!

Najnovší film fínskeho režiséra Akiho Kaurismäkiho je plný irónie a čierneho, ale jemného humoru. Na prestížnom MFF Cannes 2011 bola snímka označená za najoptimistickejšie dielo v súťaži a odniesla si cenu kritiky FIPRESCI. Príbeh sympatického čističa topánok Marcela Marxa sa odohráva vo francúzskom prístavnom meste Le Havre.

Marcel žije šťastne s milovanou ženou Arlettou a trávi čas v obľúbenom bare. Do života mu však náhle vpadne trinásťročný africký chlapec na úteku. Marcel se chce zachovať ako správný muž a rozhodne sa chlapca ochrániť pred políciou a deportáciou… “Nehľadajte žiadnu symboliku v tom, že hlavný hrdina filmu Le Havre sa volá Marx, odkazuje fínsky režisér Aki Kaurismäki. „Už aj vo filme Bohémsky život som svoju postavu nazval Marcel Marx. Nie je to však známe, pretože ten film nikto nevidel. Nič to, ani tento neuvidí.“ (…) Kaurismäki nakrútil Le Havre s kamerou, ktorú v roku 1974 používal Ingmar Bergman. „On s ňou nakrútil dva filmy, ja dvanásť, takže už to nie je jeho kamera, ale moja,“ hovorí na spresnenie. Dekorácie tiež pripomínajú 70. roky, lebo Kaurismäkimu sa nepáči súčasná architektúra a estetika. Aj dialógy napísal, ako vždy, úplne nemoderné, ako keby ich vystrihol z nejakej starej knižky. No a súčasnosti sa vymykajú aj samotní hrdinovia, pretože sú až zázračne solidárni. „Som albín v našej rodine,“ hovorí Marx v utečeneckom tábore, keď chce policajtov presvedčiť, že zatknutý černoch je jeho brat. „Prvú dezilúziu zo života som mal v desiatich rokoch. Odvtedy predstieram, že ju nemám, aby som nezobral nádej aj iným,“ hovorí a vysvetľuje tým optimizmus z Le Havre. „Táto planéta nemá žiadnu šancu, tak si vravím, že nebudem ľudí ťahať do ešte väčšej depresie. Keďže vekom mäknem, budem svojim hrdinov chystať šťastný koniec. Aspoň v každom druhom filme.“

Kristína Kúdelová, kultura.sme.sk

“Le Havre se řadí k menší části režisérovy tvorby, která se neodehrává ve Finsku. Dějištěm je titulní francouzský přístav a film přímo odkazuje ke staršímu Kaurismäkiho snímku Život bohémy (či Bohémský život), volné adaptaci knihy Henriho Murgera, která nepřenáší jen bohémské umělce z románového světa 19. století do současné Paříže, ale vnáší tam s nimi i finskou mentalitu, všudypřítomnou v Kaurismäkiho díle(…)

Tomáš Stejskal, life.ihned.cz

AKI KAURISMÄKI

vyštudoval literatúru a komunikačné vedy. Vystriedal niekoľko zamestnaní a dal sa na štúdium filmovej vedy. Popritom písal filmové scenáre. Kariéru filmára začal ako spolurežisér svojho staršieho brata Miku Kaurismäkiho. Kaurismäkiho filmy sa často venujú príbehom sociálnych vydedencov a vyznačujú sa minimalistickými dialógmi a lakonickým humorom. Kaurismäki pravidelne spolupracuje s tímom hereckých a hudobníckych priateľov, ktorí jeho filmom dodávajú typický štýl – Matti Pellonpää, Kati Outinen, Kari Väänen, Sakke Järvenpää… Kaurismäki sa podobne ako A. Hitchcock občas objavuje vo svojich filmoch ako komparzista. V roku 2006 vyvolal veľký mediálny ohlas svojim odmietnutím nominácie filmu Svetlá v súmraku na Oscara v kategórii najlepší zahraničný film, čo zdôvodnil svojim kritickým postojom voči vojne v Iraku. S bratom Mikom založili filmový festival Midnight Sun a distribučnú firmu Villealfa.

Vybraná filmografia: Zločin a trest (1983), Tiene v raji (1986), Hamlet (1987), Lenigradskí kovboji dobývajú Ameriku (1989), Zmluva s vrahom (1990), Bohémsky život (1992), Drž si šatku, Tatiana (1994), Mraky odtiahli (1996), Juha (1999), Muž bez minulosti (2002), Psi nemajú peklo (krátky, 2002), Svetlá v súmraku ( 2006)

Ocenenia

  • MFF Cannes 2011 – Cena FIPRESCI, nominácia na Zlatú palmu
  • Hlavná cena MFF Mníchov

O filme

  • Réžia: Aki Kaurismäki
  • Kamera: Timo Salminen
  • Strih: Timo Linnasaio
  • Hrajú: André Wilms, Kati Outinen, Blondin Miguel, Laika, Jean-Pierre Darroussin, Elina Salo a ďalší.

Ocenenia

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov 0

Zatiaľ žiadne hlasy. Buď prvý.