Iné filmové akcie

piesen o sivom holubovi-poster

Stanislav Barabáš

1961

Nový dvor Brhlovce o 19:00 hod.

Vstupné DOBROVOLNÉ!

Barabášov zrelý debut, ako prvý impulz obdobia rozmachu slovenskej filmovej tvorby 60-tych rokov, je melancholickým, baladicky tónovaným pohľadom na ľudské osudy uprostred národného odboja očami detí.

Výraznosť postáv, pravdivosť situácií a prirodzenosť hereckého prejavu bola v kontexte vtedajšej štylistiky slovenského filmu (vyznačujúcej sa divadelnosťou) pociťovaná ako nápadné nóvum. Poviedkový film je pocitovým záznamom vojnových príbehov troch dedinských chlapcov rôzneho veku. Vzájomne prepojené epizódy majú osobitú poetickú atmosféru. Zvlášť dobre pointovaný je príbeh, v ktorom sa major pred očami syna a Vincka prejaví počas náletu ako zbabelec, a príbeh bojového krstu Vincka, keï sa medzi vojakmi z povstania stretáva so svojím bývalým učiteľom – gardistom, ktorý pri prvej príležitosti opäť dezertuje (Vincko po ňom strieľa, zachváti ho však hrôza a uteká domnele raneného odprosiť, keï ten však pokračuje v úteku, zaplavia chlapca slzy ľútosti nad vlastnou bezmocnosťou) – táto novela je navyše skvele uvedená epizódou s frontovým hercom. V ostatných epizódach, komponovaných skôr ako udalosti samy o sebe, malý hrdina (tentoraz Rudko) nenesie váhu ich dramatickej náplne. Problematické je tragické zakončenie filmu. V slovenskej kinematografii sa týmto dielom definitívne udomácňuje cit, lyrika a poézia.

• ena čs. filmovej kritiky 1961
  • Čestné uznanie na III. FČSF v Ostrave 1961
  • Zvláštny čestný diplom Bienale na XXII. MFF v Benátkach (film uvedený mimo súťaž)
  • Prvá cena I. Bukovčanovi a A. Marenčinovi za literárnu predlohu v Umeleckej súťaži k 15. výročiu oslobodenia (1960).

• Réžia: Stanislav Barabáš
  • Scenár: Albert Marenčin, Ivan Bukovčan
  • Kamera: Vladimír Ješina
  • Strih: Maximilián Remeň
  • Hudba: Zdeněk Liška
  • Hrajú: Pavol Poláček (Rudko Hrudka), Pavol Mattoš (Vinco), Vlado Brečka (Martin), Karol Machata (učiteľ), Ladislav Chudík (Milanov otec), Vlado Durdík (Rudkov otec), Jiří Sovák (Fero Šlosiarik), Karla Chadimová (sovietska partizánka Nataša); Elena Pappová-Zvaríková (Rudkova matka) a ďalší.

Nachádzaš sa tu: Úvod >> Iné filmové akcie >> Pieseň o sivom holubovi