Iné filmové akcie

Iba Deň

Iba-den-Ruttkay

Michal Ruttkay (i. A Epilóg), VladimÍr Štric (ii.), Kvetoslav HeČko (iii.)

1988

Nový dvor Brhlovce o 19:00 hod.

Vstupné DOBROVOLNÉ!

Poviedkový film je spoločným debutom troch režisérov, ktorí vychádzali z jediného scenára Štefana Uhríka a z jedinej témy, takže celok tvorí jednoliaty príbeh. Pozoruhodná umelecká pokora a zhodný postoj trojice režisérov má navyše za následok aj ujednotený štýl.

Členovia kedysi zakázanej bigbeatovej kapely sa po rokoch rozhodnú usporiadať koncert, ktorým chcú pomôcť kolegovi, ktorý ako jediný zostal v „branži“ (ako prominentný spevák), no v súčasnosti sa lieči na psychiatrickej klinike. V príbehoch Bicie, Basa a Gitara sledujeme jeden deň každého z troch bývalých muzikantov. Mladícke ideály pod tlakom okolností nahradila všednodenná „realita“, rodinné starosti, ekonomické i morálne problémy. V mene niekdajšej kapely páchajú smutné malé podlosti, len aby si privolali splnenie nostalgických túžob – prirodzene, márne. Film je nezvyčajne úprimnou a ambicióznou snahou o pravdivý portrét jednej generácie.

• Réžia: Michal Ruttkay (i. A Epilóg), VladimÍr Štric (ii.), Kvetoslav HeČko (iii.)
  • Scenár: Štefan Uhrík
  • Kamera: Peter Beňa (I. a epilóg), Dodo Lietavec (II.), Viktor Svoboda (III.)
  • Strih: Maximilián Remeň
  • Hudba: Michal Pavlíček. Rôzne piesne
  • Hrajú: Pavel Zedníček (Laco – B. Farkaš), Miroslav Donutil (Pipco), Jaroslav Filip (Stano), Rado Tvrdý (Čiernik – R. Luknár), Iveta Kožková (Viera), Nadežda Orješková (Michaela – J. Valocká), Marie Durnová (riaditeľka), Emil Horváth st. (Pipcov svokor), Jaroslava Kretschmerová (Helena – I. Weiszová), Soňa Dvořáková (Betka – Z. Kronerová), Milan Šulc (Bučko – S. Drozd) a ďalší.

Nachádzaš sa tu: Úvod >> Iné filmové akcie >> Iba Deň