Iné filmové akcie

novy zivot poster

Adam Oľha

• Česko

Nový dvor Brhlovce o 20:00 hod.

Vstupné DOBROVOLNÉ!

V malebnom prostredí Brhloviec a v peknom kine v KAMENNOM OBYDLÍ pri príležitosti vernisáže Dominika Hlinku "Limity obývateľnosti" uvedie o.z. Nový dvor Brhlovce nádherný dokument Adama Oľhu zachytávajúci jeho rodinu. Účasť na projekcii filmu prisľúbila aj Jana Oľhová.

V roku 2005 sa otec dokumentaristu Adama Oľhu rozhodol opustiť svoju ženu a šesť detí a začať nový život. Adam ako najstarší zo súrodencov a posledný muž v rodine skúma otcove staré obrazové záznamy, porovnáva ich zo súčasnosťou a pokúša sa zistiť, čo viedlo k tejto radikálnej zmene. Mapuje vzťah rodičov od jeho začiatku, odhaľuje problémy v komunikácii medzi mužom a ženou a pozoruje, ako sa problémy rodičov odrazili v živote jeho sestier.

ADAM OĽHA

Nar. 22.7.1984. Vyštudoval Školu úžitkového výtvarníctva v Kremnici, odbor Tvorba hračiek a dekoratívnych predmetov. Bakalárske štúdium na Akadémíi muzických umění v Praze, na fakulte filmovej a televíznej tvorby, na katedre dokumentárnej tvorby, v dielňach Alice Růžičkové, Karla Vachka a Heleny Třeštíkové ukončil filmom Pěstitelé Svatosti. Počas stúduií nakrútil Smrt Lesní a Svetlík. Všetky tri diela boli uvedené na samostatných projekciach a Európskych filmových festivaloch a prehliadkach v Čechách (MFDF Jihlava, Famufest, prehliadka Cinepur choice), na Slovensku (Áčko), v Maďarsku (medzinárodný filmový festival v Szolnoku), v Rumunsku (filmový festival v Tirgu Mures), vo Francúzsku (prehliadka filmov na La Femis). V roku 2006 absolvoval zahraničnú stáž na Escola Superior de Teatro e Cinema da Amadora v Portugalsku. Krátkometrážny film Martin – Lisabon (2006) bol zaradený do medzinárodnej súťaže na MFDF Jihlava 2007.
Od roku 2006 pokračuje v magisterskom štúdiu na katedre Dokumentární tvorby na FAMU v dielni Miroslava Janka. Nový život je Oľhovým magisterským filmom. Venuje sa dokumentárnej réžii, kamere, filmovému strihu, fotografii a kresbe.

• Réžia: Adam Oľha
  • Scenár: Adam Oľha