HLBOKO

Baltasar Kormákur

• Island

Vstupné: 2,-€ na preukaz FK, 3,50-€ bez preukazu

V marci 1984 otriasla Islandom správa o šokujúcej udalosti. Po nečakanej prudkej búrke sa niekoľko kilometrov od pobrežia potopila rybárska loď  s celou posádkou. Jeden jej člen však poprel všetky fyzikálne zákony a prežil. Guli strávil šesť hodín v ľadovom oceáne a celkom sám, bez pomoci, doplával až k brehu islandského ostrova a potom prekonal  strastiplnú cestu po pevnine cez pusté lávové pole.

Lekári podrobili Guliho mnohým testom, no dodnes ostáva záhadou ako mohol taký nápor vydržať. Silný a záhadný, a pritom skutočný ľudský príbeh, ktorý sa stal na Islande legendou inšpiroval slávneho islandského režiséra, scénáristu a herca k nakrúteniu filmu, ktorý prerozpráva celú nešťastnú udalosť a priblíži následnú mediálnu smršť, ktorú táto udalosť spôsobila. Na pozadí dobrodružného príbehu jednotlivca rozvíja tému sily ľudskej vôle a odhodlania Islanďanov prežiť v nehostinnej krajine za každú cenu. Režisér o filme: „V dávnych dobách žili v mojej krajine hrdinovia a básnici – hrdinovia konali hrdinské skutky a básnici o nich písali básne. A skutky hrdinov žijú v ich básňach dodnes. Aj tento príbeh má svojho hrdinu a ja som básnik, to je moja úloha… V zmysle tejto tradície som teda vytvoril báseň o hrdinovi.“

„Ačkoli má zkušenosti i s hollywoodským žánrovým filmem, nevydal se po typické melodramatické linii příběhů o přežití a nabízí divákům „survival drama“ bez velké pompy. Místo vytváření novodobých hrdinů se totiž jeho film dotýká samotných kořenů islandského národa, kořenů, které sahají minimálně do vikingské mytologie.“ Aktualne.centrum.cz

Nar. 1966 v Reykjavíku. Baltasar Kormákur Baltasarsson je islandský filmový a divadelný režisér, herec, scenárista a producent. Po štúdiu na Islandskej akadémii múzických umení sa dostal do svetového povedomia najmä ako herec vďaka postavám vo filmoch svojho známeho krajana a kolegu Fridrika Thóra Fridrikssona – Diablov ostrov (Devil’s Island, 1996) a Angels of the Universe, 2000). Doma a v zahraničí sa zapísal aj ako divadelný herec a režisér. Režíroval divadelné hry jednak pre svoje vlastné divadlo, ale tiež pre Islandské národné divadlo. Ako filmový režisér  debutoval v roku 2000 snímkou S milenkou mojej matky, za ktorú získal mnoho medzinárodných ocenení (MFF Locarno,  MFF Solun, MFF Toronto) a stvárnil v nej aj  jednu z vedľajších rolí. Svoj ďalší film, drámu More (Hafiđ, 2003), Kormákur uviedol v sekcii Horizonty na MFF v Karlových Varoch. Ďalšia filmografia: Severné blatá (Mýrin, 2006, Krištálový glóbus, MFF KV 2007), Svadba za bielej noci (Brúðguminn 2008). Kormákur už niekoľko rokov spolupracuje aj s Hollywoodom – Inhale (2010) Contraband (2012), či 2 Guns (2013) s Denzelom Washingtonom a Markom Wahlbergom.

národný kandidát na Oscara 2012 v kategórii zahraničný film; Edda Award (islandské výročné ceny): 11 cien (najlepší film, réžia, mužský herecký výkon v hlavnej úlohe, kamera, kostýmy, strih, masky, hudba, výprava, zvuk, vizuálne efekty); MFF Göteborg: nominácia na najlepší severský film; MFF Mar del Plata: nominácia na najlepší film.

• Réžia: Baltasar Kormákur
  • Scenár: Baltasar Kormákur, Jón Atli Jónasson