GHOST DOG – CESTA SAMURAJA

Záhadný nájomný vrah, riadiaci sa filozofiou japonských samurajov, v službách talianskej mafie. Obnovená premiéra filmu Jima Jarmuscha s hudbou od RZA, člena legendárneho Wu Tang Clanu.

Neľútostný k protivníkovi, láskavý k deťom a zvieratám. Ghost Dog (Forest Whitaker) je nájomný vrah riadiaci sa kódexom japonských samurajov. Nenápadne ako duch sa premiestňuje tmavými ulicami s neodmysliteľným kufríkom v ruke. Žije na streche opustenej budovy, obklopený svojimi milovaný holubmi. I on, jediný svedok svojich zločinov, sa jedného dňa stane nepohodlným pre svojich chlebodarcov. Svoj ľadový kľud stratí v okamihu, keď mu mafiáni ako varovanie zahubia jeho milovaných vtákov. A to nemôže nechať bez pomsty… Jim Jarmusch poňal žáner gangsterky po svojom a na konci 90. rokov prišiel s dnes už kultovým filmom, ktorý kombinuje východnú filozofiu, mafiu a hiphopový soundtrack od RZA, člena legendárneho Wu Tang Clanu. Zenový, ale zároveň zábavný film z podsvetia veľkomesta sa vracia na plátna slovenských kín v reštaurovanej 4K verzii. A je pôsobivý i dnes, 23 rokov od svetovej premiéry na MFF Cannes 1999.
Biografia režiséra:
Jim Jarmusch (1953, Akron, Ohio, USA) – americký režisér, scenárista, producent, strihač, ale aj herec a hudobný skladateľ. Patrí k najznámejším americkým nezávislým filmárom. Vyštudoval literatúru na Columbia University, neskôr študoval film na Newyorskej univerzite (NYU) v triede Nicholasa Raya a stal sa jeho pedagogickým asistentom. Jeho dlhometrážnym režijným debutom bol film Trvalá dovolenka (1980), preslávil sa však až filmom Cudzejší ako raj (1984 – Zvláštne uznanie poroty zo Sundance), ktorý vznikol za finančnej pomoci režiséra Wima Wendersa a priniesol mu viacero ocenení. Nasledovali filmy Mimo zákon (1986), Noc na zemi (1991) či Mŕtvy muž (1995) s Johnnym Deppom v hlavnej úlohe. Hlavnú cenu poroty si odniesol z MFF Cannes za Zlomené kvety (2005). V Cannes súťažili aj jeho filmy Tajomný vlak (1989), Prežijú len milenci (2013), Paterson (2016) a Mŕtvi neumierajú (2019). Možno neviete, že jeho dlhometrážny film Káva a cigarety bol nominovaný na Slnko v sieti v kategórii Najlepší zahraničný film. Jarmusch režíroval i niekoľko krátkych filmov. Za Coffee and Cigarettes (Somewhere in California) získal v roku 1993 Zlatú palmu za najlepší krátkometrážny film. V jeho filmografii je aj niekoľko videoklipov. Napríklad pre také kapely a spevákov ako sú Talking Heads, Big Audio Dynamite, Tom Waits, Neil Young, či The Raconteurs. A sporadicky účinkuje aj ako herec vo filmoch iných režisérov – napríklad Leningradskí kovboji dobývajú Ameriku (1989) Akiho Kaurismäkiho alebo Smrtiaci bumerang (1996) Billyho Boba Thorntona.
Filmy
1980: Trvalá dovolenka (Permanent Vacation); 1983: Cudzejší ako raj (Stranger Than Paradise) – krátkometrážny film, ktorý sa pod názvom The New World stal súčasťou rovnomenného celovečerného; 1984: Cudzejší ako raj (Stranger Than Paradise); 1986: Mimo zákon (Down by Law); Káva a cigarety I (Coffee and Cigarettes – uvedený v pásme Maličkosti veľkých I) – krátkometrážny; 1988: Káva a cigarety II – Memphis verzia (Coffee and Cigarettes – Memphis Version) – krátkometrážny; 1989: Tajomný vlak (Mystery Train); 1990: segment It’s All Right With Me z Red Hot and Blue (TV film); 1991: Noc na zemi (Night on Earth); 1993: Coffee and Cigarettes (Somewhere in California – uvedený v pásme Maličkosti veľkých II) – krátkometrážny; 1995: Mŕtvy muž (Dead Man); 1997: Rok koňa (Year of the Horse); 1999: Ghost Dog – Cesta samuraja (Ghost Dog: The Way of the Samurai); 2002: epizóda Interiér, príves, noc (Int. Trailer. Night) z Ďalších desať minút I. (Ten Minutes Older: The Trumpet, réžia ďalších epizód: Aki Kaurismäki, Victor Erice, Werner Herzog, Wim Wenders, Spike Lee, Čchen Kchaj-ke); 2003: Káva a cigarety (Coffee and Cigarettes); 2005: Zlomené kvety (Broken Flowers); 2009: Hranice ovládania (The Limits of Control); 2013: Prežijú len milenci (Only Lovers Left Alive); 2016: Paterson (uvedený); Gimme Danger (neuvedený) – dokumentárny; 2019: Mŕtvi neumierajú (The Dead Don’t Die); 2020: The Raconteurs – Live at Electric Lady (neuvedený) – dokumentárny; 2021: French Water – krátkometrážny.
Vybrané ocenenia filmu Ghost Dog – Cesta samuraja:
1999: Cena divákov – Tallinn Black Nights Film Festival; 2000: nominácia v kategórii najlepší zahraničný film – francúzske národné filmové ceny César; 2001: nominácia v kategórii najlepší dlhometrážny film (Jim Jarmusch, Richard Guay) – Independent Spirit Awards

Originálny názov: Ghost Dog: The Way of the Samurai
Réžia: Jim Jarmusch
Scenár: Jim Jarmusch
Kamera: Robby Müller
Hudba: RZA. Rôzne skladby a piesne
Strih: Jay Rabinowitz
Hrajú: Forest Whitaker (Ghost Dog), John Tormey (Louie Bonacelli), Cliff Gorman (Sonny Valerio), Henry Silva (Ray Vargo), Isaach De Bankolé (Raymond), Tricia Vessey (Louise Vargo), Victor Argo (Vinny), Gene Ruffini (starý poradca), Richard Portnow (Fešák Frank), Camille Winbush (Pearline), RZA (samuraj v maskáčoch) a ďalší
Krajina pôvodu: USA/Japonsko/Francúzsko/Nemecko
Rok výroby: 1999