CLUB ZERO + Volám sa Edgar a mám kravu

Jessica Hausner

Rakúsko, Spojené kráľovstvo, Nemecko, Dánsko, Francúzsko

2023

Dráma z prostredia prestížnej internátnej školy. Medzi novou učiteľkou a piatimi študentami sa vytvorí silné puto, ktoré postupne naberá nebezpečný smer. Provokatívny príbeh o zničujúcej sile autority a jej magnetizujúcej moci v období krehkého dospievania.
Predfilm: Volám sa Edgar a mám kravu (SK/CZ, 2023, r. Filip Diviak) – 7 min., animovaný.

Slečna Novaková prichádza do prestížnej internátnej školy, aby študentom ukázala najnovšie stravovacie trendy. Učí ich, ako jesť uvedomelo – menej a lepšie. Novým „udržateľným“ životným štýlom sa majú oslobodiť od všetkého, čomu doteraz verili. Medzi slečnou Novakovou a partiou študentov sa čoskoro vytvorí nebezpečne silné puto. „Vedomé jedenie“ je protipólom nevedomého jedenia, kde si dáte to, čo vám chutí a dáte si toho, koľko chcete. Uvedomelé jedenie je zdravé, dôsledné a predovšetkým vedomé. Ide o to, aby ste sa ubezpečili, že každé sústo, ktoré prehltnete, je pre vás dobré a súčasťou toho je aj menej súst. „Všetci jeme príliš veľa“, hovorí slečna Novaková. „Pokiaľ ide o náš vzťah k jedlu, menej môže byť viac.“ Každý zo študentov a študentiek mal pre prihlásenie sa do tohto kurzu iný dôvod: zníženie ekologickej stopy, strata hmotnosti, všeobecná sebakontrola a v jednom prípade aj štipendium. Kým si ostatní učitelia a zaneprázdnení rodičia uvedomia, čo sa deje, situácia sa vymyká kontrole. Režisérka Jessica Hausner natočila surový a veľmi aktuálny triler o zničujúcej sile autority a jej magnetizujúcej moci v období krehkého dospievania. Club Zero je vizuálne podmaňujúci film s chladne pôsobiacou výpravou, symetrickými kompozíciami a jemne znepokojujúcim zvukom perkusií, ktorá občas pripomína hudbu afrických šamanov.
Vybrané ocenenia:
2023: Najlepšia hudba (Markus Biner) – Sitges – Katalánsky medzinárodný filmový festival.
Biografia režisérky:
Jessica Hausner (1972, Viedeň, Rakúsko) – vyštudovala réžiu na Filmovej akadémii vo Viedni, kde nakrútila filmy Flora (1996) a Inter-View (1999), za ktorý získala Zvláštne uznanie Cinéfondation na MFF Cannes. V roku 2001 režírovala dlhometrážny debut Lovely Rita, ktorý mal premiéru na filmovom festivale v Cannes v sekcii Un Certain Regard. Do Un Certain Regard sa vrátila so svojím druhým celovečerným filmom Hotel v roku 2004. Jej tretí film Lurdy (2009) súťažil na filmovom festivale v Benátkach, kde získal cenu FIPRESCI. Láska šialená (2014) bola jej tretí film uvedený v Un Certain Regard. V roku 2019 režírovala svoj prvý film v angličtine Malý Joe. Film súťažil na MFF Cannes a Emily Beecham si odniesla cenu pre najlepšiu herečku. Jej druhý film v angličtine – Club Zero – vybrali do súťaže MFF Cannes 2023. Na MFF Cinematik Piešťany 2023 jej bola venovaná sekcia Rešpekt: Jessica Hausner.
Filmy – 1995: Flora – krátkometrážny hraný; 1999: Inter-View – stredometrážny hraný; 2001: Lovely Rita; 2004: Hotel; 2009: Lurdy (Lourdes); 2014: Láska šialená (Amour fou); 2019: Malý Joe (Little Joe); 2023: Club Zero (uvedený).

Originálny názov: Club Zero
Tvorcovia:
Réžia: Jessica Hausner
Scenár Jessica Hausner, Géraldine Bajard
Kamera: Martin Gschlacht
Hudba: Markus Biner
Strih: Karina Ressler
Hrajú: Mia Wasikowska (slečna Novak), Ksenia Devriendt (Elsa), Luke Barker (Fred), Florence Baker (Ragna), Samuel D Anderson (Ben), Gwen Currant (Helen), Sidse Babett Knudsen (riaditeľka školy) a ďalší.
Krajina pôvodu: Rakúsko, Spojené kráľovstvo, Nemecko, Dánsko, Francúzsko
Rok výroby: 2023
Minutáž: 110 min.
Jazyková verzia: anglicky s českými titulkami