KŘIŽÁČEK

• Česko

PROJEKT 100 2017
kino Junior Levice

Chlapec Jeník utiekol z domu uchvátený rozprávaním o detských križiackych výpravách. Jeho otec, skutočný rytier, sa vydáva na cestu, aby ho našiel. Otcova výprava je cestou do jeho vlastného povedomia, v ktorom sa stretáva so svojím najväčším strachom.

Nachádza miesta, kde sa syn objavil, avšak vždy príde neskoro. Nachádza len svedkov, ktorí mu poskytujú aspoň to málo informácií, aby mohol poskladať osud svojho syna. A nájsť ho. Film odohrávajúci sa v období stredoveku vznikol na motívy epickej básne Jaroslava Vrchlického Svojanovský křižáček.
Václav Kadrnka (1973)
Narodil sa v Zlíne, avšak v roku 1988 sa presťahoval spolu s mamou do Veľkej Británie, kam jeho otec emigroval rok predtým kvôli komunistickému režimu. Do svojej rodnej krajiny sa vrátili v roku 1992. Pracoval ako asistent réžie pri Vojtechovi Jasnom. Od roku 1999 do rku 200 študoval réžiu hraného filmu na FAMU v Prahe. Svoje študentské filmy prezentoval na rôznych filmových festivaloch v mestách po celom svete – Mníchov, New York, Karlove Vary..., ocenenia získal doma aj v zahraničí. Od skočenia školy pracuje ako režisér, scenárista a producent. Jeho celovečerným debutom bola snímka Osmdesát dopisů (2010).
Krištáľový glóbus na MFF Karlove Vary 2017

• Réžia: Václav Kadrnka