PLECHOVÝ BUBIENOK (režisérsky zostrih)

plechovy bubienok web FK

Volker Schlöndorff

• Francúzsko
  • Nemecko

1979

PROJEKT 100 2017

Skvelá filmová adaptácia románu Güntera Grassa. Dej sa odohráva v rokoch 1899 - 1945 a sleduje osudy postáv na pozadí premien mesta Gdaňsk, ktorého genius loci sa stáva ďalším protagonistom.

Rozprávačom je Oskar Matzerath, ktorý sa z nedôvery a odporu voči falošnému, krutému a pokryteckému svetu dospelých rozhodne pri svojich tretích narodeninách pádom do pivnice zastaviť svoj rast. Predstieraná detinskosť mu zachováva odstup, nezávislosť a slobodu; jej príznakom sa stáva červenobiely plechový bubienok, na ktorý v proteste vytrvale bubnuje.
Volker Schlöndorff (1939)
Študoval politické vedy na Sorbonne a filmovú réžiu na parížskej filmovej škole I.D.H.E.C. Asistoval Louisovi Malleovi (Súkromný život, Bludička, Viva Maria!), Alainovi Resnaisovi (Vlani v Marienbade) a Jean-Pierre Melvilleovi. V roku 1965 sa vrátil do Nemecka, kde nakrútil svoj prvý celovečerný film Mladý Törless (Cena FIPRESCI v Cannes). Zaradil sa ním spoločne s Wendersom, Fassbinderom, Klugem a Herzogom medzi popredných tvorcov novej generácie. Jeho film Plechový bubienok získal Zlatú palmu na MFF v Cannes a Oscara za najlepší cudzojazyčný film. U nás sme videli jeho filmy Michael Kohlhaas, Swannova láska, Služobníčkin príbeh, Smrť obchodného cestujúceho, Homo Faber, či epizódu Osvietenie v Ďalších desať minút II. V roku 2002 sa stal rytierom Čestnej légie a získal cenu Kristián zahraničnému tvorcovi za prínos českému publiku.
1979: MFF Cannes – Zlatá palma ex aequo s filmom Apokalypsa (Apocalypse Now, r. Francis Coppola, 1979); 1980: Oscar – najlepší cudzojazyčný film

• Réžia: Volker Schlöndorff
  • Scenár: Jean-Claude Carrière, Volker Schlöndorff, Franz Seitz
  • Kamera: Igor Luther