DRUHÁ STRANA NÁDEJE

• Fínsko
  • Nemecko

PROJEKT 100 2017

Príbeh obchodníka, majiteľa reštaurácie a jeho nevšedného priateľstva so sýrskym utečencom.

Najnovšia snímka Akiho Kaurismäkiho sa venuje stále aktuálnej téme utečencov. Wikström - bývalý obchodník, ktorý nedávno investoval do nie veľmi úspešnej reštaurácie a utečenec Khaled, ktorý práve prišiel do Fínska, aby tu požiadal o azyl. Nevšedná dvojica sa stretáva práve na pôde reštaurácie a Wikström sa rozhodne Khaledovi pomôcť. Zamestná ho na čierno. Snímke s vážnou témou nechýba absurdný humor, typickým pre tohto fínskeho filmára.
Aki Kaurismäki (1957)
Fínsky režisér vyštudoval literatúru a komunikačné vedy. Vystriedal niekoľko zamestnaní a dal sa na štúdium filmovej vedy. Popritom písal filmové scenáre. Kariéru filmára začal ako spolurežisér svojho staršieho brata Miku Kaurismäkiho. Kaurismäkiho filmy sa často venujú príbehom sociálnych vydedencov a vyznačujú sa minimalistickými dialógmi a lakonickým humorom. Kaurismäki pravidelne spolupracuje s tímom hereckých a hudobníckych priateľov, ktorí jeho filmom dodávajú typický štýl – Matti Pellonpää, Kati Outinen, Kari Väänen, Sakke Järvenpää... Kaurismäki sa podobne ako A. Hitchcock občas objavuje vo svojich filmoch ako komparzista. V roku 2006 vyvolal veľký mediálny ohlas svojim odmietnutím nominácie filmu Svetlá v súmraku na Oscara v kategórii najlepší zahraničný film, čo zdôvodnil svojim kritickým postojom voči vojne v Iraku. S bratom Mikom založili filmový festival Midnight Sun a distribučnú firmu Villealfa.
Vybraná filmografia: Zločin a trest (1983), Tiene v raji (1986), Hamlet (1987), Lenigradskí kovboji dobývajú Ameriku (1989), Zmluva s vrahom (1990), Bohémsky život (1992), Drž si šatku, Tatiana (1994), Mraky odtiahli (1996), Juha (1999), Muž bez minulosti (2002), Psi nemajú peklo (krátky, 2002), Svetlá v súmraku ( 2006), Le Havre (2011)
Berlinale 2017 – Strieborný medveď za réžiu

• Réžia: Aki Kaurismäki
  • Scenár: Aki Kaurismäki
  • Kamera: Tomi Salminen
  • Strih: Samu Heikkilä
  • Zvuk: Tero Malmberg
  • Hrajú: Sakari Kuosmanen, Kati Outinen, Tommi Korpela, Janne Hyytiäinen, Ilkka Koivula, Kaija Pakarinen, Nuppu Koivu, Tuomari Nurmio, Ville Virtanen a ďalší.

projekt100 2017 FK small

Nachádzaš sa tu: Úvod >> Program FK Otáznik >> DRUHÁ STRANA NÁDEJE